A bemelegítés és a nyújtás fontossága

A bemelegítés fontos és elengedhetetlen. Felkészíti a szervezetünket az edzésre, összehangolja az agyat és a testet. Ahhoz, hogy teljesítményünket optimalizáljuk, illetve megelőzzük a sérüléseket, elengedhetetlen az edzés előtti bemelegítés. Minden sportolónak a könyökén jön ki a sok jó tanács, amit az edzők adnak ezzel kapcsolatban, mégis hajlamosak elfelejteni, hogy az edzés egyik legfontosabb szakaszáról van szó.

 

Az edzésnek négy különböző szakaszát különböztetjük meg. A bemelegítést, magát az edzést, amikor a gyakorlatokat végezzük, a levezetést, valamint a nyújtást. A bemelegítés és a nyújtás borzasztóan fontos, több szempontból is. Előbbi azért, mert izmaink számára elengedhetetlen, hogy felkészítsük őket az edzésre. Utóbbi pedig azért, mert izomzatunk a sportolás után megrövidül, nyújtással azonban visszaállíthatók a terhelési szakasz előtti állapotra.

 nyujtas.jpg

A bemelegítés jótékony hatásai

Sosem lehet eléggé hangsúlyozni, milyen fontos szerepe van a bemelegítésnek az edzés előtt. Növeli az izmok vérellátását és serkenti a vérkeringést. Felkészíti az idegrendszert az edzésre, úgymond összehangolja az agyat és a testet, valamint csökkenti a sérülések bekövetkezésének esélyét is.

 

A bemelegítés során több szervrendszerünk működését kell nyugalmi állapotból munkahelyzetbe hozni. A mozgatórendszerek állapota megváltozik úgy, hogy a fizikai terhelést el tudják viselni. Ilyenkor az ízületekben lévő nedvtermelés is fokozódik, ezáltal az ízfelszínek között csökken a súrlódás.

 

Bemelegítés alatt a szívműködés erőteljesebbé válik. A pulzusszám megemelkedik, ez pedig fokozza a vér oxigénszállító kapacitását is. Az egyik legfontosabb esemény, amikor a test hőszabályozása megváltozik. A jó bemelegítés jele, hogy megindul a verejtékezés. Előnye továbbá az is, hogy a szalagok sokkal rugalmasabbá és ellenállóbbá válnak, ezáltal csökken a sérülésveszély is. A terhelésre mindenképp fel kell készítenünk a szív- és érrendszert is úgy, hogy fokozatosan növeljük az intenzitást. Ezáltal elérünk egy bizonyos pulzusszámot, amelyre a testnek szüksége van.

 

A nyújtásról, mint elengedhetetlen edzésszakaszról

 

Gyakran keverjük össze a levezetés és a nyújtás fogalmát. A levezetés lényege, hogy az edzés után olyan tevékenységet végezzünk, mint például a gyaloglás vagy a biciklizés. Edzés alatt ugyanis a megterhelt izmokban megnövekszik a vérnyomás, amelyet mindenképp csökkenteni kell, hogy elkerüljük a hányinger vagy a szédülés kialakulását. A levezetés után következik a nyújtás, amely pont ugyanolyan elengedhetetlen része az edzésnek, mint a bemelegítés. Edzés alatt az izmok összehúzódnak, megrövidülnek. A nyújtás általában néhány másodpercig tartó, kitartott feszítés. Fontos, hogy sérült izomzatot tilos nyújtani, illetve a fájdalmat is igyekezzünk elkerülni.

 

Amíg edzés előtt az izmok sérülésének kialakulását igyekszünk megakadályozni, addig a nyújtás során sokkal hatékonyabb eredményt érhetünk el, mivel az izmok hőmérséklete magasabb, vérellátásuk jobb. Mind a bemelegítés, mint a nyújtás elengedhetetlen része az edzésnek. Ha sokáig szeretnénk megőrizni izmaink és szervezetünk egészségét, ne sajnáljuk azt az 5-10 percet az edzést megelőző gyakorlatokra!

A bejegyzés trackback címe:

https://aktivsport.blog.hu/api/trackback/id/tr178808076

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Aktivsport

Rajongj bármilyen sportért, mi írunk róla és a felszerelés miatt sem kell aggódnod...mi megszerezzük Neked! Nézz körül webáruházunkban is, megéri!

HTML

süti beállítások módosítása